Billeder og tekster på disse websider er beskyttet af loven om ophavsret.
© 1999-2018 Jørgen Grandt, Århus

Opdateret
12.11.2018

 

 

Filmprogrammer og -pressemeddelelser til

Charlize Therons film
ekskl. tv-film, reklamevideoer og lign.



 

1   Children of the Corn III: Urban Harvest
Instruktion: James D.R. Hickox; 1995
[CT's medvirken er ukrediteret]
 
2   2 Days in the Valley
(2 Days in the Valley)
Instruktion: John Herzfeld; 1996
 
3   That Thing You Do
(That Thing You Do)
Instruktion: Tom Hanks; 1996
Oscar-nomineret for Best Music, Original Song
 
4   Trial and Error
Instruktion: Jonathan Lynn; 1997
Ikke vist i DK-biografer
5   Djævelens advokat
(The Devil's Advocate)
Instruktion: Taylor Hackford; 1997
 
6   Celebrity
(Celebrity)
Instruktion: Woody Allen; 1998
 
7   Store Joe Young
(Mighty Joe Young)
Instruktion: Ron Underwood; 1998
Oscar-nomineret for Best Effects, Visual Effects
 
8   The Astronaut's Wife
(The Astronaut's Wife)
Instruktion: Rand Ravich; 1999
 
9   Æblemostreglementet
(The Cider House Rules)
Instruktion: Lasse Hallström; 1999
Filmen fik to Oscars: Michael Caine for Bedste mandlige birolle, og John Irving for Bedste manus
Lasse Hallström blev Bodil-nomineret for Bedste amerikanske film
 
10   Dobbeltspil
(Reindeer Games)
Instruktion: John Frankenheimer; 2000
 
11   The Yards - banemænd
(The Yards)
Instruktion: James Gray; 2000
 
12   Mænd af ære
(Men of Honor)
Instruktion: George Tillman Jr.; 2000
 
13   The Legend of Bagger Vance
(The Legend of Bagger Vance)
Instruktion: Robert Redford; 2000
 
14   Sweet November
(Sweet November)
Instruktion: Pat O'Connor; 2001
 
15   15 Minutes
(15 Minutes)
Instruktion: John Herzfeld; 2001
 
16   Skorpionens forbandelse
(The Curse of the Jade Scorpion)
Instruktkon: Woody Allen; 2001
 
17   Trapped
Instruktion: Luis Mandoki; 2002
Tilsyneladende ikke vist i DK-biografer
18   Waking Up in Reno
Instruktion: Jordan Brady; 2002
Tilsyneladende ikke vist i DK-biografer
19   The Italian Job
(The Italian Job)
Instruktion: F. Gary Gray; 2003
 
20   Monster
(Monster)
Instruktion: Patty Jenkins; 2003
Charlize Theron fik en Oscar for Bedste kvindelige hovedrolle
 
21   The Life and Death of Peter Sellers
Instruktion: Stephen Hopkins; 2004
Tilsyneladende ikke vist i DK-biografer
22   Head in the Clouds
(Head in the Clouds)
Instruktion: John Duigan; 2004
 
23   North Country
(North Country)
Instruktion: Niki Caro; 2005
Filmen fik to Oscar-nomineringer: CT for Bedste kvindelige hovedrolle og Frances McDormand for Bedste kvindelige birolle
 
24   Æon Flux
(Aeon Flux)
Instruktion: Karyn Kusama; 2005
Filmen blev også udsendt som videospil, i hvilket CT lægger stemme til
25   In the Valley of Elah
(In the Valley of Elah)
Instruktion: Paul Haggis; 2007
Tommy Lee Jones blev Oscar-nomineret for Bedste mandlige hovedrolle
 
26   Battle in Seattle
(Battle in Seattle)
Instruktion: Stuart Townsend; 2007
Filmen har næppe været vist i DK-biografer, men er udgivet i DK på DVD
27   Sleepwalking
Instruktion: Bill Maher; 2008
Tilsyneladende ikke vist i DK-biografer
28   Hancock
(Hancock)
Instruktion: Peter Berg; 2008
 
29   The Burning Plain
(The Burning Plain)
Instruktion: Guillermo Arriaga; 2008
 
30   The Road
(The Road)
Instruktion: John Hillcoat; 2009
 
31   Young Adult
(Young Adult)
Instruktion: Jason Reitman; 2011
 
32   Prometheus
(Prometheus)
Instruktion: Ridley Scott; 2012
Filmen blev Oscar-nomineret for Bedste visuelle effekter
 
33   Snow White and the Huntsman
(Snov White and the Huntsman)
Instruktion: Rupert Sanders; 2012
Filmen fik to Oscar-nomineringer, hhv. Bedste kostumedesign og Bedste visuelle effekter
 
34   A Million Ways to Die in the West
(A Million Ways to Die in the West)
Instruktion: Seth MacFarlane; 2014
 
35   Dark Places
Instruktion: Gilles Paquet-Brenner; 2015
Filmen er tilsyneladende ikke vist i DK-biografer
36   Mad Max: Fury Road
(Mad Max: Fury Road)
Instruktion: George Miller; 2015
Filmen fik seks Oscars: Bedste klipning (redigering), Bedste kostumer, Bedste makeup og frisurer, Bedste lyd-mixing, Bedste lyd-redigering, Bedste produktionsdesign
Desuden fire Oscar-nomineringer: Bedste film, Bedste instruktion, Bedste fotografering, Bedste visuelle effekter
 
37   The Huntsman: Winter's War
(The Huntsman: Winter's War)
Instruktion: Cedric Nicolas-Troyan; 2016
 
38   The Last Face
Instruktion: Sean Penn; 2016
Filmen er tilsyneladende ikke vist i DK-biografer
39   Atomic Blonde
(Atomic Blonde)
Instruktion: David Leitch; 2017
 
40   Fast & Furios 8
(Fast & Furios 8)
Instruktion: F. Gary Gray; 2017
 
41   Tully
(Tully)
Instruktion: Jason Reitman; 2018
 
42   Gringo
Instruktion: Nash Edgerton; 2018
Filmen er tilsyneladende (endnu) ikke vist i DK-biografer
43   Flarsky
Instruktion: Jonathan Levine; 2019
Forventet premiere i USA 7.6.2019
44  

 

 

     
45  

 

 

     
   

 

 

     

Fortsættes!

 


 

 

Hjem til forsiden


Tæller for hele webstedet

 

© 1999-2018 Jørgen Grandt, Århus