Billeder og tekster på disse websider er beskyttet af loven om ophavsret.
© 1999-2017 Jørgen Grandt, Århus

Opdateret
3.8.2016

 

 


Programmer og pressemeddelelser til
Sean Connerys film

[ekskl. film produceret af og for tv)
 


Ugens Tilbud:
Skaf eller sælg mig (altså webmaster, ikke Sean) de programmer/pressemedd. jeg mangler - og få dit navn anført som supporter på denne webside, hvabehar!

 



 

1   No Road Back
Instruktion: Montgomery Tully; 1957
Filmprogram eller pressemedd. købes.
2   Hårde halse
(Hell Drivers)
Instruktion: Cy Enfield; 1957
 
3   Kaptajn Tiger
(Action of the Tiger)
Instruktion: Terence Young; 1957
 
4   Om kap med døden
(Time Lock)
Instruktion: Gerald Thomas; 1957
 
5   Elsket af to kvinder
(Another Time, Another Place)
Instruktion: Lewis Allen; 1958
Filmprogram eller pressemedd. købes.
6   Darby O'Gill and the Little People
Instruktion: Robert Stevenson; 1959
Har ikke været vist i DK
7   Tarzans største eventyr
(Tarzan's Greatest Adventure)
Instruktion: John Guillermin; 1959
 
8   Agent i underverdenen
(Frightened City)
Instruktion: John Lemont; 1961
 
9   Operation SNAFU
(On the Fiddle)
Instruktion: Cyril Frankel; 1961
 
10   Den længste dag
(The Longest Day)
Instruktion: Ken Annakin, Andrew Marton, Bernhard Wicki, Darryl F. Zanuck; 1962
 
11   Agent 007. Mission: Drab
(Dr. No)
Instruktion: Terence Young; 1962
 
u.nr.   Agent 007 jages
(From Russia With Love)
Instruktion: Terence Young: 1963
 
12   Marnie
(Marnie)
Instruktion: Alfred Hitchcock; 1964
 
13   Myrdede hun?
(Woman of Straw)
Instruktion: Basil Dearden; 1964
 
14   Agent 007 contra Goldfinger
(Goldfinger)
Instruktion: Guy Hamilton; 1964
Oscar for Bedste lydeffekter.
 
15   Højen
(The Hill)
Instruktion: Sidney Lumet; 1965
 
16   Agent 007 i ilden
(Thunderball)
Instruktion: Terence Young; 1965
Oscar for Bedste visuelle effekter.
 
17   Altid i stødet
(A Fine Madness)
Instruktion: Irvin Kershner; 1966
 
18   Agent 007 - du lever kun to gange
(You Only Live Twice)
Instruktion: Lewis Gilbert; 1967
 
19   Shalako
(Shalako)
Instruktion: Edward Dmytryk; 1968
 
20   Oprør i minen
(The Molly Maguires)
Instruktion: Martin Ritt; 1870
Oscar-nominering for Bedste dekorationer.
 
21   Det røde telt
(Krasnaya palatka)
Instruktion: Mikheil Kalatozishvili; 1971
 
22   Anderson klanen
(The Anderson Tapes)
Instruktion: Sidney Lumet; 1971
 
23   Diamanter varer evigt
(Diamonds Are Forever)
Instruktion: Guy Hamilton; 1971
Oscar-nominering for Bedste lyd.
 
24   Forhøret
(The Offence)
Instruktion: Sidney Lumet; 1973
 
25   Zardoz
(Zardoz)
Instruktion: John Boorman; 1974
 



 

26   Mordet i Orient-Ekspressen
(Munder on the Orient Express)
Instruktion: Sidney Lumet; 1974
Ingrid Bergman fik en Oscar for Bedste kv. birolle. Desuden fik filmen fem andre Oscar-nomineringer.
 
27   Terroristerne
(Ransom)
Instruktion: Caspar Wrede; 1975
Filmprogram eller pressemedd. købes.
28   Vinden og Løven
(The Wind and the Lion)
Instruktion: John Milius; 1975
To Oscar-nomineringer.
 
29   Manden der ville være konge
(The Man Who Would Be King)
Instruktion: John Huston; 1975
Fire Oscar-nomineringer.
 
30   Robin og Marian (senere: Robin Hood og Marian)
(Robin and Marian)
Instruktion: Richard Lester; 1976
 
31   Det næste offer
(The Next Man)
Instruktion: Richard C. Sarafian; 1976
Filmprogram eller pressemedd. købes.
32   Broen ved Arnhem
(A Bridge Too Far)
Instruktion: Richard Attenborough; 1977
Filmprogram eller pressemedd. købes.
33   Et kup med fut
(The First Great Train Robbery)
Instruktion: Michael Crichton; 1979
 
34   Meteor
(Meteor)
Instruktion: Ronald Neame; 1979
Oscar-nominering for Bedste lyd.
 
35   Da Havana røg cigaren
(Cuba)
Instruktion: Richard Lester; 1979
 
36   Rumstation Jupiter
(Outland)
Instruktion: Peter Hyams; 1981
Oscar-nominering for Bedste lyd.
 
37   Time Bandits
(Time Bandits)
Instruktion: Terry Gilliam; 1981
 
38   Bjergbestigeren
(Five Days One Summer)
Instruktion: Fred Zinnemann; 1982
 
39   Manden med det livsfarlige kamera
(Wrong Is Right)
Instruktion: Richard Brooks;1982
 
40   Never Say Never Again
(Never Say Never Again)
Instruktion: Irvin Kershner; 1983
 
41   Sword of the Valiant: The Legend of Sir Gawain and the Green Knight
Instruktion: Stephen Weeks; 1984
Har ikke været vist i DK
42   Highlander
(Highlander)
Instruktion: Russell Mulcahy; 1986
 
43   Rosens navn
(Der Name der Rose)
Instruktion: Jean-Jacques Annaud; 1986
 
u.nr.   De uovervindelige
(The Untouchables)
Instruktion: Brian De Palma; 1987
Sean Connery fik en Oscar for Bedste mdl. birolle. Desuden fik filmen tre andre Oscar-nomineringer.
 
44   Presidio - Gerningsstedet
(The Presidio)
Instruktion: Peter Hyams; 1988
 
45   Indiana Jones og Det sidste korstog
(Indiana Jones and the Last Crusade)
Instruktion: Steven Spielberg; 1989
Oscar for Bedste lydeffektredigering. Desuden fik filmen to andre Oscar-nomineringer.
 
46   Det bli'r i familien
(Family Business)
Instruktion: Sidney Lumet; 1989
 
47   Jagten på Røde Oktober
(The Hunt for Red October)
Instruktion: John McTiernan; 1990
Oscar for Bedste lydeffektredigering. Desuden modtog filmen to andre Oscar-nomineringer.
Filmprogram eller pressemedd. købes.
48   Det Russiske Hus
(The Russia House)
Instruktion: Fred Schepisi; 1990
Filmprogram eller pressemedd. købes.
49   Highlander II - Det endelige opgør
(Highlander II: The Quickening)
Instruktion: Russell Mulcahy; 1991
 
50   Robin Hood, den fredløse
(Robin Hood: Prince of Thieves)
Instruktion: Kevin Reynolds; 1991
Oscar-nominering for Bedste sang i kategorien Musik, nemlig "I Do It For You".
 



 

51   Medicine Man
(Medicine Man)
Instruktion: John McTiernan; 1992
Filmprogram eller pressemedd. købes.
52   Solen stiger
(Rising Sun)
Instruktion: Philip Kaufman; 1993
 
53   En god mand i Afrika
(A Good Man in Africa)
Instruktion: Bruce Beresford; 1994
Filmprogram eller pressemedd. købes.
54   Sammensværgelsen
(Just Cause)
Instruktion: Arne Glimcher; 1995
 
55   First Knight - Ridderne om Det Runde Bord
(First Knight)
Instruktion: Jerry Zucker; 1995
 
56   Dragonheart
(Dragonheart)
Instruktion: Rob Cohen; 1996
Oscar-nominering for Bedste visuelle effekter.
 
57   The Rock
(The Rock)
Instruktion: Michael Bay; 1996
Oscar-nominering for Bedste lyd.
 
58   The Avengers - Hævnere i kjole og hvidt
(The Avengers)
Instruktion: Jeremiah S. Chechik; 1998
 
59   Playing by Heart
(Playing by Heart)
Instruktion: Willard Carroll; 1998
 
60   Lokkeduen
(Entrapment)
Instruktion: Jon Amiel; 1999
 
61   Finding Forrester
(Finding Forrester)
Instruktion: Gus Van Sant; 2000

Filmprogram eller pressemedd. købes.

62  
Det Hemmelighedsfulde Selskab

(The League of Extraordinary Gentlemen)
Instruktion: Stephen Norrington; 2003
 

Filmprogram eller pressemedd. købes.

 


Kilde: De faktuelle oplysninger er fortrinsvis hentet fra The Internet Movie Database
- klik her og se det nyeste nye i IMDb'en om Sean Connerys film


Klik: Mere om filmprogrammer!

 

Hjem til forsiden

 

© 1999-2017 Jørgen Grandt, Århus